S5 Soul Search - шаблон joomla Новости
Култура
  • Register

КУД Таше Mилошевски организара манифестација ``Народни песни и ора``

Во спортската сала во Реен на 18.08.2014 година се организира манифестацијата ``Народни песни и ора``. Со почеток од 20 часот љубителите на фолклорната традиција од Ресен и преспа ќе можат да го проследат концертот од народни песни и ора во изведба на КУД ``Таше Милошевски`` од Ресен и Агенцијата за Фолклор ``Плетенка``.

Повеќе: КУД Таше Mилошевски организара манифестација ``Народни песни и ора``

Незабораавен Концерт на Персиди

Синоќа во прекрасениот амбиент на амфитетарот во Ресен, Музичкиот состав Персиди направија незаборавен концерт на кој присуствуваа над 1000 љубители на музиката од Преспа и пошироко.

Повеќе: Незабораавен Концерт на Персиди

Strip Art Изложба на Димитар Тутковски

За прв пат ова лето се оддржува изложба во просториите на Ирскиот паб - ROAD TO DUBLIN. На оваа изложба ке имате можност да ги проследите делата на 5 уметници. Димитар Тутковски, Марија Груевска, Иван Дургутовски, Марија Цветковска и Влатко Чачоровски.

Изложбата официјално беше отворена на 3ти август оваа година и ќе трае месец дена.

Оваа недела и тоа од 4ти до 10ти август ке можете да ги проследите делата на Димитар Тутковски кој што настапува со STRIP ART дела.

Повеќе: Strip Art Изложба на Димитар Тутковски

Манифестацијата ``Најдобри од Најдобрите`` ќе се одржи вечерва во Кино салата

12.08.2014

Вечерва во 20 часот во просториите на кино салата во склоп на Домот на култура`` Драги Тозија``  ќе се одржи традиционалната манифестација ``Најдобри од Најдобрите`` на која на завршените матуранти при СОУ Цар Самоил во Ресен  ќе им се доделат дипломите за завршено средно образование.

Повеќе: Манифестацијата ``Најдобри од Најдобрите`` ќе се одржи вечерва во Кино салата

Тијана и Тони Зен го размрдаа Претор

Синоќа на Плажата Галакси во Претор , повеќе стотици преспанчани и туристи кои престојуваат во преспа имаа извонредна можност да присуствуваат на концертите на Тони Зен и Тијана.

Повеќе: Тијана и Тони Зен го размрдаа Претор

Временска прогноза

Light Rain

5°C

Resen

Light Rain

Humidity: 81%

Wind: 14.48 km/h

  • 24 Mar 2016

    Rain/Snow 6°C 0°C

  • 25 Mar 2016

    Partly Cloudy 7°C -3°C

PrespaNews

Prespanews.com не одговара и не мора да се согласува со ставовите и реакците на своите читатели и колумнисти кои ги објавува  во дел од своите  рубрики. Не е Забрането преземање/копирање на содржините меѓутоа ред е да се побара  претходна согласност од авторот или од редакцијата Контакт 24/7   Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.