S5 Soul Search - шаблон joomla Новости
Забава
  • Register

На 27.07.2014 се организира голем настан ``Откриј го Крушево``

На 27.07.2014 година во рамките на проектот за експанзија на мали бизниси финансиски поддржан од УСАИД Македонија, Центарот за развој на Пелагониски плански регион, Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот на Р.Македонија и општина Крушево ќе организираат настан со наслов ОТРИЈ ГО КРУШЕВО.

Повеќе: На 27.07.2014 се организира голем настан ``Откриј го Крушево``

На 26.07.2014 во Долно Дупени - Sunset Beach Festival

Во Македонија летната сезона е супер исполнета со фестивали, концерти и настани. Но она што се случува за првпат е одличен еднодневен фестивал на најубавата песочна плажа во Македонија, плажата на Дупени на крајбрежјето на Преспанско езеро.

Повеќе: На 26.07.2014 во Долно Дупени - Sunset Beach Festival

Се одржа БАСКЕРФЕСТ во Ресен

Синоќа ресенчани на градскиот плоштад ресенчани беа сведоци на несекојдневните акробации и изведби на актерите од овогодинешниот ``Баскер Фест 2014``. Уличните изведувачи и аниматори од повеќе европски земји како Deva, Katay, Papito, Circo A la Maletta, Antonio Labella, Lucie Slaninova  беа дел од неколиучасовниот перформанс  кој предизвика големо задоволство кај ресенската публики особено кај помладите сограѓани. Општина Ресен оваа година за прв пат е дел од патувачки фестивал кој во Република Македонија се одржува по деветти пат.

БАСКЕРФЕСТ е првиот меѓународен и мултикултурен уличен фестивал во Македонија, признат како најголем настан од ваков вид во регионот.

Повеќе: Се одржа БАСКЕРФЕСТ во Ресен

Временска прогноза

Light Rain

5°C

Resen

Light Rain

Humidity: 81%

Wind: 14.48 km/h

  • 24 Mar 2016

    Rain/Snow 6°C 0°C

  • 25 Mar 2016

    Partly Cloudy 7°C -3°C

PrespaNews

Prespanews.com не одговара и не мора да се согласува со ставовите и реакците на своите читатели и колумнисти кои ги објавува  во дел од своите  рубрики. Не е Забрането преземање/копирање на содржините меѓутоа ред е да се побара  претходна согласност од авторот или од редакцијата Контакт 24/7   Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.