S5 Soul Search - шаблон joomla Новости
Забава
  • Register

Се одржа БАСКЕРФЕСТ во Ресен

Синоќа ресенчани на градскиот плоштад ресенчани беа сведоци на несекојдневните акробации и изведби на актерите од овогодинешниот ``Баскер Фест 2014``. Уличните изведувачи и аниматори од повеќе европски земји како Deva, Katay, Papito, Circo A la Maletta, Antonio Labella, Lucie Slaninova  беа дел од неколиучасовниот перформанс  кој предизвика големо задоволство кај ресенската публики особено кај помладите сограѓани. Општина Ресен оваа година за прв пат е дел од патувачки фестивал кој во Република Македонија се одржува по деветти пат.

БАСКЕРФЕСТ е првиот меѓународен и мултикултурен уличен фестивал во Македонија, признат како најголем настан од ваков вид во регионот.

 

 Галеријата можете да ја погледнете ТУКА

Временска прогноза

Resen

PrespaNews

Prespanews.com не одговара и не мора да се согласува со ставовите и реакците на своите читатели и колумнисти кои ги објавува  во дел од своите  рубрики. Не е Забрането преземање/копирање на содржините меѓутоа ред е да се побара  претходна согласност од авторот или од редакцијата Контакт 24/7   Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.