S5 Soul Search - шаблон joomla Новости
Спорт
  • Register

Градоначалникот Стрезовски оствари прием за ракометарките на ЖРК Преспа Нова

По повод големиот успех на ЖРК Преспа Нова која на турнирот ‘’Вардар-еден живот,една љубов’’ кој се одржа изминатата недела во Скопје, каде го освои првото место во своја конкуренција, Градоначалникот на Општина Ресен М-р Ѓоко Стрезовски организира прием за ракометарките и дел од раководството на ресенскиот женски ракометен клуб.

Повеќе: Градоначалникот Стрезовски оствари прием за ракометарките на ЖРК Преспа Нова

Tри ресенски ракометни школи на турнир во Скопје

Три ракометни школи од Ресен до недела учествуваат на првиот ракометен турнир што го организира Академијата на Ракометниот Клуб Вардар од Скопје.

На овој турнир ќе учествуваат 47 екипи од Македонија, од кои 23,  меѓу кои и ресенските екипи ЖРК Преспа Нова , РК Младост- Јуниори и новоформираната Ракометна Школа Преспа, се регионални единици на Академијата Вардар. Првите односно екипата на ЖРК Преспа Нова настапува во катеегорија 2002 и помали, ракометната екипа на Младост настапува во две категории 2000 и помали и 1996 и помали, додека пак екипата на ракометната школа Преспа настапува во три категории на натпреварување и тоа во 2002,1998 и 2000 година.

Овој турнир се игра во неколку сали во Скопје и тоа во : Кале, ОУ Круме Кепески и новоизградената сала Јане Сандански. Сместувањето и патувањето на младите ракометари е обезбедено од РК Вардар.Турнирот завршува со доделување на наградите во недела.

ЖРК Преспа Нова дела од ракометната академија на РК Вардар

ВардаРК Вардар во соработка со ЖРК Преспа Нова почнува со реализација на  долгорочен проект наречен „Страст за ракомет“, каде ќе бидат вкличени 24 регионални центри во Македонија со околу 1.500 деца на возраст од 7 до 14 години, во машка и женска конкуренција.Во ракометната академија ќе работат познати спортски имиња, тренери, поранешни играчи и селектори. 

Повеќе: ЖРК Преспа Нова дела од ракометната академија на РК Вардар

Голем Успех на ЏК Преспа на турнир во Скопје

Џ.К. Преспа изминатиот викенд  учествуваше на 5-от Меѓународен џудо  турнир во Скопје во организација на Џ.К. Миоки од Скопје . На овој турнир, кој е еден од најрепрезентативните турнири од меѓународен карактер во нашата држава покрај претставници од Македонија учествуваа и џудо клубови од Косово, Албанија, Црна Гора, Турција, Романија, Бугарија, Србија и Хрватска.

Повеќе: Голем Успех на ЏК Преспа на турнир во Скопје

Фк Младост поразен во Скопје, Фк Преспа успешна во Новаци

Последниот августовски викенд донесе нови возбудувања на фудбалските терени каде настапуваат фудбалските тимови од Општина Ресен.

Повеќе: Фк Младост поразен во Скопје, Фк Преспа успешна во Новаци

Подкатегории

Временска прогноза

Light Rain

5°C

Resen

Light Rain

Humidity: 81%

Wind: 14.48 km/h

  • 24 Mar 2016

    Rain/Snow 6°C 0°C

  • 25 Mar 2016

    Partly Cloudy 7°C -3°C

PrespaNews

Prespanews.com не одговара и не мора да се согласува со ставовите и реакците на своите читатели и колумнисти кои ги објавува  во дел од своите  рубрики. Не е Забрането преземање/копирање на содржините меѓутоа ред е да се побара  претходна согласност од авторот или од редакцијата Контакт 24/7   Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.