S5 Soul Search - шаблон joomla Новости
Спорт
  • Register

Tри ресенски ракометни школи на турнир во Скопје

Три ракометни школи од Ресен до недела учествуваат на првиот ракометен турнир што го организира Академијата на Ракометниот Клуб Вардар од Скопје.

На овој турнир ќе учествуваат 47 екипи од Македонија, од кои 23,  меѓу кои и ресенските екипи ЖРК Преспа Нова , РК Младост- Јуниори и новоформираната Ракометна Школа Преспа, се регионални единици на Академијата Вардар. Првите односно екипата на ЖРК Преспа Нова настапува во катеегорија 2002 и помали, ракометната екипа на Младост настапува во две категории 2000 и помали и 1996 и помали, додека пак екипата на ракометната школа Преспа настапува во три категории на натпреварување и тоа во 2002,1998 и 2000 година.

Овој турнир се игра во неколку сали во Скопје и тоа во : Кале, ОУ Круме Кепески и новоизградената сала Јане Сандански. Сместувањето и патувањето на младите ракометари е обезбедено од РК Вардар.Турнирот завршува со доделување на наградите во недела.

Временска прогноза

Light Rain

5°C

Resen

Light Rain

Humidity: 81%

Wind: 14.48 km/h

  • 24 Mar 2016

    Rain/Snow 6°C 0°C

  • 25 Mar 2016

    Partly Cloudy 7°C -3°C

PrespaNews

Prespanews.com не одговара и не мора да се согласува со ставовите и реакците на своите читатели и колумнисти кои ги објавува  во дел од своите  рубрики. Не е Забрането преземање/копирање на содржините меѓутоа ред е да се побара  претходна согласност од авторот или од редакцијата Контакт 24/7   Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.