Четврток, Април 17, 2014

ПРЕСПАНСКИ АБЕР

Преспански Крст

prespa

Ресенчанец претепал продавачка

ПС Ресен поднесе кривична пријава против С.А.(34) од Ресен, за сторено кривично дело тешка телесна повреда.

 

Велигденскиот хепенинг 2014 НЕМА ДА СЕ ОДРЖИ

Велигденскиот Хепенинг 2014 година кој беше предвиден да се одржи на 17.04.2014 ( четврток) , заради трагедијата која се случи вчера во која во сообраќајна несреќа загинаа мајка и ќерка од нашата општина, нема да се одржи.

   

Трагедија во Преспа - две жртви во сообраќајна несреќа

Мајка и шест годишна ќерка починале, а другата 16 годишна ќерка се бори за живот по тешката сообраќајна несреќа што се случи на регионалниот пат Битола-Ресен.

 

Во Ресен во Четврток ќе се одржи ``Велигденски хепенинг``

По повод Велигденските празници, и оваа година  во Ресен ќе се одржи "Велигденски Хепенинг" – 2014.  Со цел заеднички да го одбележиме празникот над празниците – Христовото вознесени или Велигден претпразнично во четврток на 17-ти април 2014-та  година на градскиот плоштад во Ресен ќе се организира "Велигденски Хепенинг".

   

Во Ресен ќе се одбележи 23 Април Ден на книгата

Традиционално, 23 април се одбележува во светот како Ден книгата и авторското право.

 

Резулатати од Избори за Претседател 2014 во прв круг во Општина Ресен (по избирачки места)

Во Општина Ресен вчера ( 13.04.2014) се  одржа првиот круг од Претседателските Избори 2014 година на кој своето избирачко право го искористија 8369 граѓани од Општина Ресен. Во Првиот Круг најмногу гласови доби кандидатот Ѓорге Иванов 4738 пред кандидатот Стево Пендаровски со 2926, Кандидатот Илијаз Халими 248 гласови и Зоран Поповски со 193  гласови. Неважечки гласови биле 264.

   

Страница 1 од 339

Преспа

Голем град

Што најмногу треба да се превземе за подобар откуп на јаболката?

HPIM1200 HPIM1208 HPIM1205 HPIM1199 HPIM1215 HPIM1224 HPIM1218 sliki noken 11 HPIM1234 sliki31
Без претходно одобрение од prespanews забрането е користење на делови или во целост статии од порталот