S5 Soul Search - шаблон joomla Новости
Почетна

Последни вести

Рандом статија

Најчитана вест

  • Register

Вклучени гости

Имаме присутни 70 гости и нема членови

Get Directions

Општината Ресен се наоѓа во Преспанската Котлина, во југозападниот дел на Република Македонија и опфаќа површина од 739 км2. Поделена на копно со 562 км2 и вода со 177 км2, претставува посебна просторна целина, која географски се простира околу пресекот на 41-от степен СГШ и 21-от степен ИГД.

Временска прогноза

Light Rain

5°C

Resen

Light Rain

Humidity: 81%

Wind: 14.48 km/h

  • 24 Mar 2016

    Rain/Snow 6°C 0°C

  • 25 Mar 2016

    Partly Cloudy 7°C -3°C


Голем Град

Голем Град (Змиски Остров или Св. Петар) е остров во Преспанското Езеро од големо културно-историско значење. За него погрешно се смета дека е единствениот остров во Република Македонија,

Црква "Св. Ѓорѓи" -Курбиново

Св. Ѓорѓи“ — важна манастирска црква во атарот на с. КурбиновоПреспа, во непосредна близина на Преспанското Езеро

Ресенски Сарај

дворец во градот Ресен е еден од најрепрезентативните примери на објекти градени во неокласиченстил во Македонија.

Преспанско езеро

езеро кое го делат три држави: МакедонијаГрција и Албанија. Во рамките наМакедонија, тоа се наоѓа во југозападниот дел од земјата

PrespaNews

Prespanews.com не одговара и не мора да се согласува со ставовите и реакците на своите читатели и колумнисти кои ги објавува  во дел од своите  рубрики. Не е Забрането преземање/копирање на содржините меѓутоа ред е да се побара  претходна согласност од авторот или од редакцијата Контакт 24/7   Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.